SPRAWDŹ NASZ BLOG: DoZwiedzenia

Header Bg Front

Zamek i Muzeum w Ostródzie

nad samym jezioremDodaj do ulubionych
Kontakt ul. Mickiewicza 22
14-100 Ostróda

tel.: 89 646 26 02
fax.: 89 646 26 02
http://www.muzeumwostrodzie.pl/pl/

Opis

Zamek w Ostródzie to gotycki zamek krzyżacki wybudowany na początku XV wieku, na wysepce otoczonej wodami Jeziora Drwęckiego i rzeki Drwęcy. W XIX wiek twierdzę gruntownie przebudowano. W 1945 roku wybuchł tu pożar, po którym zachowały się tylko duże fragmenty murów i piwnice. Z eksponatów znajdujących się w zamku warto zobaczyć m.in.: obraz autorstwa Marie-Nicolasa Ponce-Camusa „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy”, list Napoleona oraz medal – „Napoleon w Ostródzie”.

Siedzibą muzeum stał się XIV-wieczny zamek pokrzyżacki, w którym ma ono obecnie do dyspozycji trzy sake wystawowe. Spełnia ono rolę muzeum historycznego miasta i regionu ostródzkiego. Nasze muzeum posiada w swoich zbiorach obiekty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, przedmioty użytkowe oraz pamiątki związane z życiem mieszkańców i ważnych postaci związanych z historią miasta.

W muzeum znajduje się wystawa stała. Podstawowym elementem ekspozycji stałej „Z dziejów Ostródy i okolic” są zabytki archeologiczne związane z przeszłością ziemi ostródzkiej, od epoki kamienia do czasów nam nowożytnych. Największa jest tu kolekcja ceramiki i broni pochodzących z okresu średniowiecza. Jednym z ciekawszych elementów wystawy stałej jest skarb 93 denarów rzymskich z I-II w., który został odnaleziony w okolicach Zalewa. Obok tego prezentowane są tutaj obiekty z epoki nowożytnej odnalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie zniszczonego pod koniec II wojny światowej ratusza. Dużą grupę eksponatów stanowią także przedmioty użytku codziennego z XIX i XX wieku. Znajdą tu Państwo wiele ciekawych ekspozycji.

W naszym muzeum prezentujemy także różne wystawy czasowe.

Lokalizacja

Ostróda
ul. Mickiewicza 22, 14-100 Ostróda

POLECANE MIEJSCA

uzdrowisko Eden w Ciechocinku

Uzdrowisko Eden w Ciechocinku

Sanatorium Eden w Ciechocinku jest jednym z niewielu w Europie a napewno jedynym w Polsce ośrodkiem leczniczym, który w tak kompleksowy sposób podchodzi do swoich kuracjuszy a przy tym oferuje im szeroką gammę usług dodatkowych. Sprawdź jedyne takie uzdrowisko Ciechocinek gdzie znajdziesz tężnię, grotę solną, mini centrum odnowy biologicznej czy kriokomora. A to dopiero początek!

noclegi w Mikołajkach

Pokoje Gościnne "Magia Smaku"

Przytulne miejsce blisko centrum miasta, choć odrobinę na uboczu. Gwarantuje ciszę i spokój a zarazem świetne dojście do kluczowych atrakcji. Jeśli interesują Cię tanie noclegi w Mikołajkach, Magia Smaku będzie idealnym rozwiązaniem na wypoczynek w krainie Tysiąca Jezior

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu